joi, 16 octombrie 2008

Agar-agar sau vacs non-albina

Japonezii ne sunt net superiori (din multe puncte de vedere, dar eu ma refer acum strict la mancare): in timp ce toata lumea ingroasa deserturile cu gelatina, ei folosesc un extract de alge, pe care il numesc kanten ("vreme rece", pentru ca se recolteaza iarna), cunoscut in restul tarilor mai degraba sub denumirea de agar-agar. Am citit despre ingredientul asta prima oara pe blogul unei vegetariene franceze.
De pe Wikipedia in romana aflam ca, pe langa intrebuintarea culinara, agar-agar-ul ajuta si la producerea vacsului pentru incaltaminte, la fabricarea linoleumului, a matasii, a pieilor artificiale, a sapunului, a vopselei si la producerea peliculelor fotografice foarte fine. De pe Wikipedia in engleza aflam mai multe. Evident. Printre altele, acolo am citit ca 80% din agar-agar este fibra si de aceea reprezinta un foarte bun regulator de digestie. In plus, diete recente din Asia dar si din Statele Unite sunt bazate pe agar-agar, pentru ca, odata inghitit, isi tripleaza masa si absoarbe apa, dand o senzatie de saturatie.
Eu evit sa folosesc gelatina in dulciuri, dupa ce am aflat ca e obtinuta, prin fierbere, din oase, razaturi de piele si cartilaje. (Mai ales partea cu razaturile de piele ma pune pe ganduri.) Nu sunt vegetarian, dar daca vreau sa am in desert ceva care s-a scurs din elementele sus-numite, as prefera (si chiar mi s-ar parea mai cinstit) ca produsul finit sa se numeasca "crema din ciocolata, oase si razaturi de piele de porc" decat "mousse de ciocolata". In ciuda faptului ca e inutil si chiar prostesc sa folosesti gelatina in creme precum mousse-ul de ciocolata sau crema pentru tiramisu, multe retete nu se jeneaza in a o include. Presupun ca, cel putin la noi, este un fel de nostalgie dupa piftie.
In Romania nu am gasit nicaieri agar-agar. Daca ati vazut pe undeva, va rog sa ma anuntati pe canalele binecunoscute, pentru ca vreau sa fac un desert agar-agarian in locul unuia din viitoarele Fursecuri.

duminică, 12 octombrie 2008

Castigatorii Fursecului 17

Astazi a fost ziua castigurilor in cuplu: locul I Adi si Andrada, locul II Cata si Laura, locul III Ramona si Christian. Felicitarile mele merg catre ei chiar acum, iar fursecurile urmeaza peste cateva zile. Cei care nu au reusit sa dezlege misterul F17, iata acum despre ce era vorba:
- Primul autocolant: pe str. Batiste(i)
- Al doilea autocolant: online, pe flickr
- Al treilea autocolant: pe str. Xenofon (langa Parcul Carol)
- Ultimul autocolant: intre Aleea Pacala si Aleea Tandala, perpendiculare pe Mihai Bravu intre Dristor si Splaiul Unirii (in imediata apropiere a Splaiului)
Am o consolare pentru cei care au incercat azi dar n-au reusit: Fursecul 18 va fi mai usor de obtinut.

In incheiere, o chestiune pur administrativa: Partea a doua a F16 urmeaza si ea sa ajunga la castigatori peste 2-3 zile. (qtejane, nu te-am uitat!)

Fursecul 17 - Saruturi de zane

Un blat fraged de biscuit peste care vin: caramel, ciocolata amaruie, nougat si alune, toate invelite intr-un nor de bezea. Va garantez ca asa ceva n-ati mai mancat niciodata. Reteta se cheama "Saruturi de zane", vine din Germania si ajunge la trei din oamenii care vor reusi sa dezlege misterul Fursecului 17. Am avut ocazia, onoarea si placerea sa ofer ieri din Fursecul 17, de proba, lui Jo si lui confruntadurerea; ambele mi-au confirmat ca saruturile zanelor sunt perfecte pentru a deveni Fursecul 17. Initial voiam sa fie un singur castigator, dar m-am gandit ca va fi prea trist pentru restul participantilor, astfel incat am schimbat jocul: locul intai va primi 40, locul doi 20, locul trei 10 fursecuri, in ordinea rezolvarii tuturor indiciilor imprastiate prin oras. Fiecare indiciu este plasat pe cate un stalp, nu pe banci, nu in cabine telefonice. Veti avea neaparat nevoie sa faceti o poza in final, ca si la Fursecul 16. Pozele care insotesc textul asta sunt facute in imediata apropiere a indiciilor, in noaptea trecuta, cand am lipit autocolantele. Poate va ajuta, poate -dimpotriva- va incurca. Concursul din saptamana asta este o combinatie de competitie on- si offline. Veti afla la ce ma refer atunci cand veti gasi primul indiciu, aflat pe strada care era in vechiul Bucuresti locul de asteptare pentru vitele care urmau sa fie duse la abator. (Nu, nu e in centrul istoric.) In final, o nota necesara: veti afla, la un moment dat, ca ultimul indiciu se afla pe un stalp intre doua strazi. Strazile in sine se numesc, insa, oficial "Aleea ..." si "Aleea ...", nu "Strada ...". Sa nu ziceti ca nu v-am spus. Succes!
In incheiere, la categoria "ce am mai primit", as vrea sa postez o brosa-pisica, pe care am primit-o mai demult de la hybrid_rainbow si despre care am uitat sa scriu la momentul respectiv. Iar aseara, o surpriza placuta de la sus-numita Jo: o salata de fructe perfecta, cu mango, banane, pere, struguri si piersici. Multumesc frumos!
UPDATE ora 18:15 - Sunt deja doi castigatori care au ajuns la ultimul indiciu si au trimis pe mail dovada, mai e loc pentru un castigator.
UPDATE ora 19:35 - Gata, avem trei castigatori!

sâmbătă, 11 octombrie 2008

Ce am mai primit

Sunt foarte bucuros sa anunt ca am primit, cu ocazia livrarii primei parti din Fursecul 16: un borcan mare cu dulceata senzationala de caise de la Ana, cu sprijinul mamei ei; ceai de la Stef; o fotografie a Fursecului 16 facuta de Andrada si, tot de la ea, o specialitate personala: o stea din hartie, facuta cu mult talent si multa atentie, fara lipirea componentelor din hartie.
Fursecul 17? Detaliile la noapte. Nu e graba, actiunea incepe maine. De data asta va fi un singur castigator, dar cu o recompensa pe masura.

joi, 9 octombrie 2008

Fursecul si MTV

N-am apucat sa vad cand a fost difuzat materialul despre Fursecul Mecanic, asa ca pentru toti cei ca mine, iata link-ul catre stirea de pe MTV Romania: Click aici.


marți, 7 octombrie 2008

Fursecul 16, esalonat

Mi-am dat seama, in timpul sedintei foto de ieri, ca n-o sa pot sa livrez Fursecul 16 deodata, asa cum sperasem. E imposibil sa fac in asa fel incat toate fursecurile promise sa fie coapte proaspat si sa reusesc sa le si livrez in timp util. Asa ca am hotarat in felul urmator: o sa ma vad cu cei 16 castigatori de doua ori. Speram sa pot incepe livrarile azi, dar n-a fost sa fie. Asa ca, dragi castigatori, abia incepand cu maine ne auzim si ne vedem.

luni, 6 octombrie 2008

Colectia de poze pentru Fursecul 16

Vreau sa public in cadrul post-ului asta o parte din pozele trimise de voi in cursul zilei de ieri, pentru Fursecul 16. Va fi un post la care voi tot adauga, in urmatoarele zile, poze. Ca sa evitam insa situatii neplacute, ii rog sa-mi scrie mail cei care nu vor sa le fie publicate pozele pe blog. Daca pana diseara la ora 21:00 nu am primit mail-ul in cauza, consider ca e in regula publicarea pozelor. Am inceput deja ieri cu colajul Anei, urmeaza acum Marius si apoi alt colaj, primit de la Maria. In final, doua poze de la si cu Diana, inclusiv unicul si inegalabilul ceas cu Darth Vader:
Adaug doua colaje primite de la madeinbukarest:

duminică, 5 octombrie 2008

Fursecul 16, primele rezultate

Iata ce am primit pe sms, urmeaza la noapte validarea pozelor de pe mail si maine dimineata voi afisa lista finala a castigatorilor. In ordinea sosirii sms-urilor:
1. Madeinbukarest
2. Ana si Liviu
3. Marius Z.
4. Maria N.
5. Ioana D.
6. qtejane
7. Roxu'
8. Ruxandra P.
9. Gabriela P.
10. pebbles
11. oompa
12. Diana S.
13. Andrada R.
14. Cata
15. Maria B.
16. Stef
------------------
si urmatorii doi clasati, in caz ca nu pot valida vreuna din poze:
17. Gina Z.
18. Dienuca

Trebuie sa recunosc ca a mers foarte repede totul, respectiv ati mers foarte repede de la un indiciu la altul. (Am stat si eu la un moment dat in dreptul indiciilor 2 si 3 sa vad cum merge treaba, fara sa intervin, evident.) Deja vin si pozele pe mail, pot sa va ofer o prima mostra: colajul de mai sus care e, ca si la Fursecul 15, trademark-ul Anei.

LATER EDIT, 06 nov: Primii 16 au fost validati, imi pare rau atat pentru Gina Z. cat si pentru Dienuca si pentru tot ceilalti care nu au castigat de data asta. Ne vedem la Fursecul 17.

Cursa pentru Fursecul 16

Trecem direct la subiect, fara introduceri inutile: Sunt trei autocolante marcate cu logo-ul Fursecului Mecanic, plasate in centrul Bucurestiului, toate pe stalpi. (Nu va recomand sa mergeti cu masina, indiferent de cum e vremea. Pe jos va fi mai rapid. Am fost acum 10 minute si era chiar placut pentru plimbare.)
Locatia primului autocolant, care va va duce la urmatorul, este: unul din stalpii din pasajul Kretzulescu. Notati secventa de cifre de pe el si de pe cel de-al doilea autocolant. Dupa ce veti descoperi cel de-al treilea si ultimul autocolant, veti gasi pe el instructiuni. Ce nu scrie acolo este ca va trebui sa faceti si o poza langa/sub/in apropierea autocolantului, ca sa am dovada ca ati fost personal acolo. Pe poza trebuie sa apareti si voi (in intregime sau doar fata, o mana, un pantof, ce vreti voi - sa fie un element de identificare), iar autocolantul nu trebuie neaparat sa fie lizibil - poate fi undeva in fundal, se poate vedea doar stalpul pe care e lipit, gardul, strada, zona. Conteaza, dupa cum spuneam, personalizarea fotografiei.
Primii 16 care vor urma corect instructiunile de pe ultimul autocolant vor fi castigatorii Fursecului 16, dar numai dupa ce voi primi pe mail poza de la fiecare. In caz ca unuia din cei 16 nu ii voi putea valida poza, se va califica urmatorul clasat. Aveti timp sa-mi trimiteti pozele pana diseara la ora 23:50, castigatorii ii voi anunta luni pe blog. Bafta!

Livrari placute

Credeati ca deja public detaliile pentru Fursecul 16? Nici vorba, ele sunt scrise, ce-i drept, dar vor aparea la ora 16:00, asa cum am promis. Tema post-ului prezent: livrarile ultimelor zile.
Trei sferturi din livrarile Fursecului 15 s-au incheiat si am tinut neaparat sa mentionez, intr-un post dedicat, ca am cunoscut cu ocazia asta cativa oameni noi, aflati la primul contact cu Fursecul Mecanic. Intalnirea cu ei, alaturi de cei pe care ii cunosteam deja, si scurtele discutii (pentru ca sunt totdeauna pe graba, dupa cum se stie) m-au binedispus si mi-au dat o energie aparte, care sper sa ajunga si la voi prin intermediul blogului in zilele urmatoare. Pe langa buna dispozitie, vreau sa mentionez ca aseara am primit si ceva absolut iesit din comun de la Ioana: un borcanas cu chocaviar (minigranule de ciocolata cu continut de cacao de 90%), o specialitate italiana care se va regasi cu siguranta intr-un viitor fursec.

sâmbătă, 4 octombrie 2008

15-7 = 16

Luam cele 15 Fursecuri facute pana acum, scadem numarul 7 (Matcha Cookies), pentru ca in continuare nu gasesc praf de matcha in Bucuresti si cel comandat din Japonia ar sosi abia peste o saptamana - prea tarziu pentru sedinta foto la care trebuie sa participe toate Fursecurile de pe blog. Rezulta, asadar, Fursecul 16, o editie limitata la 16 pachete pline cu fursecurile amintite mai sus. Modalitatea de obtinere seamana cat de cat cu cea de la Fursecul 15, in sensul ca vor trebui cautate autocolante prin oras, dar ele nu vor mai contine o cifra, ci trei elemente: numarul de ordine al autocolantului (ex. 1 din 3), un indiciu legat de locatia urmatorului autocolant (ex. "stalp in zona iesirii de metrou X") si o secventa de cifre (ex. 687). Duminica la ora 16 o sa anunt pe blog indiciul pentru primul autocolant. Trebuie sa mergeti acolo, sa-l gasiti, sa notati secventa de cifre si indiciile pentru locatia urmatorului autocolant. Tot asa pana la ultimul autocolant, care va contine indicatia finala cu ce trebuie facut pentru a obtine premiul. Primii 16 participanti care ajung la ultimul autocolant si care actioneaza asa cum vor citi pe acel autocolant lor vor fi castigatorii Fursecului 16. Va pot spune momentan doar atat: in final veti avea nevoie de telefon mobil si - pentru cei fara abonament - destul credit pentru a trimite un sms.
Nelamuriri? Avem timp pana maine dupa-amiaza sa le discutam aici la comentarii.

joi, 2 octombrie 2008

Rezultatele Fursecului 15

Autocolantele va puteau aduce, in total, 20 de brownies. Voi ati gasit maximum 15, ceea ce nu e rau deloc. Ma bucur sa vad ca v-a placut modalitatea asta de obtinere a Fursecului 15, asa ca fiti siguri ca o sa continuam, cu usoare modificari. Printre altele, o sa facem actiunea in weekend, ca sa aiba si cei care lucreaza mai mult timp pentru cautat indicii. Am primit zilele astea poze facute cu mobilul, poze facute cu aparate foto performante, am primit colaje, imagini din satelit, harti desenate cu creionul. Pentru efortul si dedicatia voastra va multumesc si va anunt, drept bonus, deja de astazi Fursecul 16: el va consta in toate fursecurile facute pana acum pentru blog. Nu e o greseala de tipar, detalii in zilele urmatoare.
LATER EDIT: Adaug si o fotografie pe care a facut-o Marius dupa ce a primit, ieri, cei cinci brownies castigati.

duminică, 28 septembrie 2008

Fursecul 15 - Brownies de Aviatori

Dupa o saptamana de pauza (timp in care mi-am dat seama ca, dupa o intoxicatie alimentara, ficatul are intr-adevar mult mai mult de suferit decat restul corpului - multumesc zarzarica pentru avertizare) continuam cu Fursecul 15, un brownie cu bucati de nuca sau alune de padure, plin de ciocolata si usor umed in interior, asa cum trebuie sa fie un brownie adevarat (sau, cum ar spune cineva care nu se poate abtine sa-mi spuna asta la fiecare reteta de inspiratie americana, unde aluatul nu trebuie sa ajunga o talpa uscata: "nu e copt destul"). Reteta e simpla, degustarea brownie-ului e ca o injectie cu adrenalina: ai impresia ca ciocolata iti intra direct in vene, te zguduie un pic, te trezeste din amorteala si te binedispune pentru cateva ore. Timp in care, tocmai bine, ai ocazia sa cauti indiciile pentru Fursecul 15. Da, saptamana asta - si doar saptamana asta - renunt la temele obisnuite. Pentru a obtine Fursecul 15 va invit la plimbare. Traseul este Piata Victoriei - Piata Aviatorilor (numai pe Bulevardul Aviatorilor). De-a lungul bulevardului, in cabinele telefonice, pe stalpi si pe banci o sa intalniti incepand cu aceasta noapte autocolante cu logo-ul Fursecului Mecanic si o cifra (ca in exemplul de mai jos). Presupun ca majoritatea dintre voi au mobil cu camera foto, asa ca va rog sa pozati cat mai multe din aceste autocolante si sa mi le trimiteti pe mail. Suma cifrelor pozate va reprezenta cantitatea de brownies pe care o s-o primiti. La fiecare poza va rog sa imi precizati si unde a fost facuta. Cat despre autocolante, sunt tiparite pe o hartie speciala, usor de inlaturat dupa aplicare, asa ca actiunea mea n-o sa lase mizerie in urma. Autocolantele va asteapta doar pana marti seara, iar mail-urile de la voi le astept pana miercuri seara, 1 octombrie, ora 22:00. Succes si plimbare placuta!

marți, 23 septembrie 2008

Fursecul si Elle

Editia din octombrie a revistei Elle prezinta, pe doua pagini, "zece pagini virtuale 100% romanesti pe care merita sa le vizitezi". E o mare onoare ca Fursecul Mecanic sa faca parte din lista respectiva, la pozitia a cincea. Click pe poza pentru a mari imaginea.

duminică, 21 septembrie 2008

Pauza

Anuntarea Fursecului 15 si schimbarea regulamentului o sa mai intarzie cateva zile, pentru ca momentan astept sa-mi treaca o intoxicatie alimentara pe care o datorez mancatului in oras.

luni, 15 septembrie 2008

Fursecul 14 - Linzer

Fursecul 14, Linzer-ul, este derivat din cea mai veche reteta de tort din lume, Linzer Torte. Mult timp s-a crezut ca reteta din orasul austriac cu acelasi nume dateaza din 1696, dar acum trei ani a fost gasita la o manastire din zona reteta pentru acelasi tort, scrisa chiar mai devreme, anume in 1653 - acum 355 de ani! Faptul ca pana in zilele noastre reteta a ramas populara si proaspata in mintea patiserilor europeni spune totul despre ea. "Proaspat" este si traducerea in romana a numelui de familie al domnului Max Frisch, elvetianul romancier-dramaturg-arhitect care va va ajuta (sau nu) sa primiti Fursecul 14.
(La noul si deja promisul format de post-uri o sa trecem incepand cu Fursecul 15. Pana atunci, o ultima tema in stilul cunoscut. Ea vine din teatru, pentru ca am dorit sa tin cont si de sugestiile voastre.) Intr-una din piesele lui Max Frisch, prima replica a personajului principal este: "Ar trebui sa-i spanzure, n-am spus-o eu dintotdeauna?" Cum se numeste personajul in cauza si care este numele piesei? Pana maine seara, la ora 23:00, aveti timp sa-mi raspundeti aici la comentarii.

joi, 11 septembrie 2008

Smochine cadou

Am primit cadou din partea lui Alex (un mare amator de fursecuri si in acelasi timp unul din corespondentii mei preferati de pe blog) o cutie de smochine proaspete si un borcan plin cu gem excelent de smochine, ambele din productia proprie, evident. Un gest foarte frumos, pe care il apreciez si a carui vibratie buna intentionez s-o transmit mai departe catre voi, asa ca o sa includ gemul de smochine pe lista ingredientelor unuia din urmatoarele fursecuri.

duminică, 7 septembrie 2008

Fursecul 13 - Caramel Apple Cookies

Reteta pentru Fursecul 13 contine, asa cum ii spune si numele, mult mar. Partea de caramel consta in zahar caramelizat stins cu smantana dulce. (Pentru echilibru, cookies din saptamana asta vor contine, pe langa mar, si alte ingrediente sanatoase, de exemplu fulgi de ovaz.) Cu ocazia documentarii pentru reteta nr. 13 am aflat si eu cateva lucruri interesante: Marul face parte din familia trandafirilor. Fructul pluteste pe apa pentru ca 25% din volumul sau e compus din aer. Europenii mananca, in medie, 20 de kg de mere pe an. In 1976, o fata de 16 ani din statul american New York a reusit sa decojeasca un mar creand cea mai lunga bucata de coaja de mar din istorie: 53 de metri. Nu are, insa, mare rost sa va decojiti merele: doua treimi din fibrele si mare parte din antioxidantii unui mar se gasesc in coaja sa.
Iar acum, tema saptamanii, in sfarsit din muzica: Ce trupa, in numele careia este continut numele unei capitale culturale, a remixat melodii Nine Inch Nails? Raspunsurile sunt asteptate ca de obicei aici la comentarii, pana marti 9 septembrie, ora 23:00.

luni, 1 septembrie 2008

Fursecul 12 - Muffins cu afine si ciocolata

M-a intrebat astazi cineva de pe blog - precizand ca nu este feminista - de ce toate temele de pana acum au avut in centrul atentiei doar barbati. Recunosc ca nu ma gandisem la aspectul asta, dar e un punct de vedere valabil, astfel incat tema pentru Fursecul 12 are in centru o femeie. Si ce femeie: Sylvia Plath, poeta. A mai venit vorba despre ea, cu ocazia uneia din temele recente de pe blog. In filmul "Sylvia", despre viata ei, aflam ca la un moment dat doamna Plath se muta cu sotul ei, Ted Hughes, din Statele Unite in Marea Britanie. Cu ce isi ocupa ea timpul, spre dezamagirea sotului ei, in loc sa scrie? Raspunsurile ca de obicei aici la comentarii, pana marti 2 septembrie ora 23:00. Toate raspunsurile corecte vor primi, asa cum ati dedus deja din titlu, muffins cu afine proaspete si bucati mari de ciocolata cu lapte.

vineri, 29 august 2008

Fursecul si Dilema Veche

Multumesc the o'connors de la comentariile la "Fursecul si Tabu", pentru ca nu aflasem nici de articolul din Dilema Veche. Si multumirile mele merg, alaturi de tot respectul, catre Andreea Pietrosel, autoarea articolului. Click pe poza pentru articolul marit.

Fursecul si Tabu

Cea mai placuta surpriza la aniversarea de trei luni: Aseara eram in ambuteiaj pe DN1 pe la Baneasa si, asa cum am obiceiul, imi citeam de pe mobil mail-urile si comentariile de pe blog. Si vad, printre altele, mesajul lui idée scandalisée, care imi scrie ca a aflat din revista Tabu despre mine. Habar n-aveam ca ar fi aparut ceva in Tabu, asa ca am mers repede la Selgros, pentru ca era cel mai apropiat loc in care aveau reviste, am cumparat numarul actual din tabu si, citindu-l nerabdator in parcare, am gasit stirea. Cei de la Tabu au facut un gest foarte frumos scriind despre proiectul Fursecul Mecanic. Le voi multumi personal ducandu-le fursecuri, ca sa nu trebuiasca sa astepte sa le impartiti voi cu ei.

joi, 28 august 2008

Motivatii primite pe mail

Astazi se implinesc trei luni de cand am infiintat Fursecul Mecanic. Cu ocazia asta am pregatit o mica parte din motivatiile primite de-a lungul timpului. Sunt cele de la inceput, non-tematice, exact asa cum le-am primit; n-am intervenit decat scurtandu-le acolo unde era necesar (marcat prin paranteze patrate). Unii din voi au fost de acord sa le apara prenumele, altii doar initiala, asa ca am hotarat sa nu complic lucrurile si sa pun la toata lumea doar initiala. Daca va recunoasteti motivatia printre ele si vreti s-o scoateti in evidenta, sunteti bineveniti. Iata partea intai, in ordine cronologica:

wow ce idee super !!! eu sunt fan fursec si cioco,m-ai agatat :)
C

Super idee! Felicitari. Sunt de exact aceeasi parere. Dulciurile industriale sunt oribile si mie una imi dau si arsuri la stomac. Asa ca fac si eu cand pot. Preferatele mele sunt clasicele choco chips cookies, care imi ies binisor. Am facut si cu faina integrala si am adaugat tarate si au iesit diferit, dar tot bune. Mai fac muffins si brownies, dar ales sunt mai mult prajituri. Te voi urmari cu atentie. Succes!
J

excelenta idee!
si eu simt lipsa dulciurilor adevarate si naturale, ma oftic sa vad ca nu exista decit 2-3 biscuit cu unt si aia super anosti, placute de susan, migdale, alune, etc... si cam atit, nu? ah, si musli
ce altceva ma exista natural?
iti doresc sa-ti iasa si cred ca o sa revin cu o comanda ;-)
N

A,ce dragut, cookies..sper sa nu pui retete care necesita skill, vreau sa le pot face si eu acasa. chiar daca nu am ciocolata cumparata via ebay:). Spor la treaba! si felicitari pentru initiativa
A

Draga Fursec Mecanic,
iti urmaresc site-ul cu interes in fiecare zi (...aproape in fiecare zi... cateodata riscul de a saliva pe tastatura e prea mare...)
in lumea anosta de la serviciu ideile tale culinare reprezinta una dintre putinele metode de a pastra interesul pentru viata...:D..acum...ca sa trec la subiect: vreau si eu parte din fursecul de inaugurare...(cativa colegi ma roaga sa scriu si in numele lor...avand in vedere ca e aproape ora 1.. si the sugar rush starts to kick in!)
asteptam materializarea acestei inintiative cu mult interes!
spor la framantat!:)

I

Trebuie neaparat sa ma inscriu pe lista de degustatori din saptamana asta!
Nu imi plac dulciurile mult prea dulci, nici cele care se pot incadra in categoria ciocolata/prajitura de ciocolata (de ex nu apreciez mascotele, ciocolatele din magazine samd), dar imi plac foarte mult fursecurile crocante care au ceva special (stafide, bucatele de ciocolata sau alune aruncate pe alocuri).
Mi se pare foarte tare faptul k blogul in sine e "Fursecul" mecanic - asta inseamna k chiar e ceva foarte bun pt mine cel putin. Sper sa vad in curand si ceva retete si sa am succes cu cele care-mi fac cel mai mult cu ochiul. As sugera sa pui totusi si ceva variante romanesti de ingrediente (ca chestia cu esenta de vailie obtinuta din baton+alcool+rabdare) - ceva accesibil oricui sa zicem.
Mult succes,
I

Salut!
Mama mea implineste in curand 70 de ani. Eu sunt in Toronto si as vrea sa ii fac o surpriza de ziua ei. Am incercat sa gasesc ceva online dar nici un cadou din cele disponibile nu mi s-a parut potrivit in afara de flori. Dar ea are gradina plina de flori, nu cred ca as reusi sa ii fac o surpriza. Dar un desert bun cu siguranta ar incanta-o.
Multumesc.

E

De ce ar trebui sa primesc si eu fursecul? Pentru ca sunt o pofticioasa fara pereche, pentru ca m-am saturat de aceleasi dulciuri fara gust de la patiserii si cofetarii, pentru ca sunt o grasa si trebuie sa ma mentin, and last but not least, pentru ca sunt departe de casa si nu stiu sa gatesc prajituri fara sa fie mama langa mine!!!! Multumesc frumos anticipat!
A

felicitari pentru initiativa! astept cu nerabdare sa faci ceva cu migdale, imi plac la nebunie, iar pricomigdalele din comert nu ma satisfac deloc. cum as putea sa mi alint papilele mele gustative cu bunatatile tale?:D
numai bine,
i

Buna ziua! V-am descoperit blogul in urma articolului din EvZ. Nu va ascund ca, la inceput, am fost intrucatva mirat: de ce ar face un om asa ceva, folosind si ingrediente din import, numai pentru a bucura papilele gustative ale altora? Dar pana la urma am inteles: cultura serviciilor nu prea exista in Romania si, de altfel, nici cultura lucrului bine facut. Asa fiind, in seara zilei in care am citit articolul din EvZ si am si vizitat blogul Dvs., iesind la o bere cu colegul E - care mi-a fost coleg pe durata pregatirii la Institutul National de Administratie si apoi "tovaras de suferinta" la Europa-Kolleg Hamburg - i-am povestit despre odiseea Fursecului Mecanic. S-a hotarat sa va scrie si, iata, acum il urmez eu. Asadar, in masura posibilului, includeti-ma si pe mine in lista livrarilor Dvs. pentru Fursecul 4. Pentru ca intr-un post anterior ati vorbit despre marzipan, cel mai bun mi s-a parut cel de la Niederegger, din Luebeck. Student pentru un an in Hamburg fiind, produsele de la Niederegger se gaseau mai peste tot, dat fiind ca orasele hanseatice sunt asa de aproape unul de altul.

Buna.
Batonul de vanilie este pentru mine ceva fascinant pe care nu l-am atins niciodata dar ma fascineaza. Nu am vazut in realitate in nici un magazin asa ceva in bucuresti.Poate ar trebui sa mai caut dar daca stii tu vreun loc te rog sa imi spui si mie.
Si revenind la blog l-am citit de la primele posturi si mi se pare o idee senzationala.
Mie imi plac biscuiti mai ales cei cu chocolate chip dar nu prea am rabdare sa bag zeci de tavi la cuptor. Asa ca admiratia mea este cu atit mai mare pentru ca stiu ce inseamna bucataria migaloasa. Asa ca ma ofer voluntar sa fiu pe post de cobai pentru productia ta de biscuiti.
Am vazut ca vrei sa stii motivatia noastra de a cere biscutitii. Pai la mine e simplu: micul dejun ar fi fff trist daca linga cafeluta nu ar exista si un biscuitel. sau mai multi. Si mai e un aspect al problemei ce trebuie luat in considerare.
Avind in vedere ca am 2 pisici care isi disputa locul de la mine din brate la cafea ar fi foarte derutate si nefericite daca in loc de frimiturile care le mai primesc din cind in cind le-as da doar cafeaua sa o miroasa.
Nu prea am talent literar asa ca ma multumesc doar sa iti citesc blogul si sper sa ma incluzi in lista de pofticiosi de biscuiti.
La revedere.

Buna,
Am gasit blogul, am citit "marzipan" si a fost deajuns.
Pe urma am vazut poze de la fursecuri si a fost deajuns peste deajunsul de dinainte.
Din cofetarii nu e nimic de mincare, de mult.
Eu sint mare consumator de dulciuri, dar de ceva timp m-am resemnat la crema de zahar ars facuta acasa, miere frecata cu unt si pus pe piine prajita si saraigli plus alte minunatii de la un restaurant turcesc din Constanta, unde ajung rar :(
Sint in Cluj, dar daca te hotarasti sa trimiti bun si aici, costul transportului ma priveste pe mine si promit sa lipesc frumos orice bucata rupta inainte de a gusta.
ZI fainaaaaaaaaa,
D

Servus,
Numele meu e M si sunt curioasa. Despre blogul tau am aflat de pe stiupecineva si mi se pare o idee destul de traznita incat sa ma intrige. Inainte de a zice ca vreau si eu sa vad cum iti ies fursecurile – chestie cu care as vrea sa termin – vreau sa iti zic ceva despre ambalaje. Am dat de italienii astia (http://www.ideem.it/en/) acum ceva vreme, iar ei ofera pattern-uri de ambalaje gratis, daca nu sunt folosite in scopuri comerciale. Cum proiectul tau nu e comercial, as zice ca merge, nu ? Ma gandesc ca ar merge mai usor comandate la o tipografie, si apoi asamblate de o echipa de entuziasti. Dat fiind ca uneori am si eu entuziasme creative in ceea ce priveste grafica, as putea incerca sa personalizez una din variantele astea de ambalaj, pe care o vei alege (jobul meu nu e de grafician, ci de arhitect, dar de, uneori mai iese si altceva). Eu am incercat cateva si chiar se asambleaza. ;-) Ceea ce nu stiu inca e cat de rezistente trebuie sa fie – cum le trimiti? Curier sau posta? Bun, acestea fiind zise te las sa decizi daca merit vreun fursec,
Toate cele bune,
M

Foarte draguta ideea ta cu prajiturelele.. si da, din pacate ai dreptate.. e foarte greu sa gasesti dulciuri bune la noi.. Eu am norocul ca o data la cateva luni, cand ajung acasa, sa ma bucur de cele pe care le face mama... si nu pot decat sa ma fiu fericita pentru faptul ca ea are o pasiune pentru asta... Asa ca astept sa ma bucur si de pasiunea ta ;) Daca ai deschis deja lista "premiatilor" cu fursecuri, indraznesc sa te rog sa ma iei in calcul... Astept un mail de confirmare, pentru a-ti da si adresa si restul datelor. Multumesc si mult,mult succes! Ai putea sa incerci sa gasesti voluntari care sa te ajute la pregatit si ambalat fursecurile, in cazul in care volumul depaseste asteptarile tale... uite.. eu ma ofer ;) (desi poate avantajul ar fi superior efortului depus.. as putea sa trag cu ochiul la retetele tale... dar putem concepe un contract de confidentialitate.. )
R


Buna,
Interesanta ideea ta de a trimite prajiturici altor semeni, in contextul lumii false in care traim. Sunt mama de gemeni, mici, nu au inca doi ani si sunt preocupata de mancarea lor, cred ca orice mama, sa fie sanatoasa, fara E-uri, proaspata, cu gust. Cea mai grea decizie in domeniul alimentar este sa aleg un produs dulce pentru cei mici. Pentru ca nu stiu sa gatesc dulciuri, pentru ca ingredientele cele bune nu imi sunt la indemana, pentru ca bunica mea care facea prajituri bune bune nu e prin zona...ca atare gasesc "salvator" de interesanta ideea ta si as vrea sa ma inscrii ca membru si sa primesc saptamanal (abonament in borcan:)) produsele tale.
In limita posibilitatilor, as vrea si fursecurile care au aparut in aceste doua saptamani, pentru ca abia acum am descoperit blogul.
Mersi si astept vesti,
R

In primul rand vreau sa te felicit.Pentru ca ai avut o idee geniala,pentru ca faci ceea ce iti place si pt ca m-am saturat de E-uri si vreau sa incerc ceva nou (bine,pt asta te felicit apriori in speranta ca voi testa (a se citi "savura" :) ) your cookies.Din cate am inteles cei care vor sa primeasca fursecuri trebuie sa-ti scrie un mesaj (ca si la interviuri: "De ce sa fiu eu THE ONE?" ).Well,sincer in primul rand e curiozitatea: tipul asta chiar e pe bune?iti trimite acasa fursucuri si tu platesti cat vrei?Adica,suntem totusi in Romania so..mi se pare de apreciat increderea ta .In al doilea rand vreau sa vad diferenta intre chestiile alea la cutie,cu multe E-uri si ceea ce faci tu...Hai,ca incepe Kong Fu PANDA si tb sa fac popcorn :) seara buna!

Draga Fursecule Mecanic,
Initiativa ta e absolut geniala si te felicit pentru ea. The chocolate chip cookies (mai precis poza si post-ul de pe blog) m-au facut sa inghit in sec si sa ma duc instant in bucatarie sa prepar o prajitura. :) Cel mai mult apreciez grija cu care iti selectezi ingredientele si faptul ca nu dai retele pe blog. Te sustin in totalitate... am adaugat pe blog widget-ul, curand voi si dona pentru ca vreau sa te vad rezistand cat mai mult. Felicitari si la cat mai multe prajituri, fursecuri, biscuiti si alte dulciuri care sa-ti lase gura apa.
Succes in continuare,
A

mesaj de la userita "departe":
In primul rand, trebuie sa spun ca m-am topit de pofta de cand ai inceput sa faci fursecuri si ma gandesc cu jind la ce bune trebuie sa fie. Mi se pare fantastic ce faci, ideea in sine de a face bunatati si de a le distribui pe gratis, de a depune efortul necesar producerii si livrarii doar pt a face o placere oamenilor este extraordinara. [...] Din pacate, eu locuiesc in perfidul Albion si deci ma voi multumi ca pana acum privind la poze. Stiu ca nu livrezi in afara tarii, si de asta as dori sa te rog daca poti sa livrezi niste fursecuri parintilor mei, care sunt in Bucuresti. La inceputul lui august se implinesc niste ani de cand am plecat din tara si stiu ca le e dor de mine, de asta ma gandesc ca fursecurile de la tine le-ar face placere. [...] As avea o mare rugaminte la tine, daca ai putea pune inauntrul cutiei (sau oricarui alt ambalaj pe care alegi sa-l folosesti) un bilet pe care sa scrii "O mica surpriza de la fiica preferata". Este vorba de o gluma intre noi, legata de faptul ca sunt singura la parinti si deci evident copilul preferat... Ma gandesc ca fara asta ar fi mult prea surprinsi si ar lua cookies-urile ca pe o farsa.
--------
(Am dus cookies acum o ora si ceva, a trebuit sa-i las la usa, pentru ca nu era nimeni acasa, dupa care am primit foarte prompt confirmarea de la "departe"):
Fursecule, stii expresia aia ca "ce usor poate fi facut un om fericit"? Ei bine, pe mama poti sa o pui in undita si sa prinzi peste cu ea, asa de incantata este de cadoul de la tine. Citez din mailul pe care mi l-a trimis chiar acum: "Draga mea La 18.05 am ajuns acasa si de clanta era prins un cadou de la fiica preferata . Bine inteles ca l-am deschis si pe el scrie "Fursecul Mecanic" si sint niste fursecuri inauntru !?!?!? Astept lamuriri ? Cine le-a adus ? Sint cumva facute de voi ? Sint comestibile ? Astept sa vina si tata sa i le arat si lui."
Multumesc mult de tot, le-ai facut o mare placere, am vorbit cu ea acum la telefon si intreband daca le-a gustat mi-a raspuns ca nu, il asteapta in continuare pe tata, sa le vada si el inainte......
---------------

miercuri, 27 august 2008

Ati decis: Rugelach cu marzipan, alune si mac sau gem

S-a incheiat sondajul, iar primele trei ingrediente votate de voi isi vor gasi locul in Fursecul 11: marzipan, alune/nuci (o sa optez pentru alune de padure) si mac sau gem. Am scris mac sau gem, pentru ca o combinatie de marzipan cu alune si mac ar genera o umplutura prea uscata. Pe de alta parte, patru ingrediente ar fi prea mult, asa ca cei care vor raspunde corect la intrebarea din saptamana asta vor putea opta intre: 1) marzipan, alune si mac sau 2) marzipan, alune si gem. Personal, as opta pentru varianta a doua.
Tema pentru Fursecul 11 vine tot din zona filmului. Pentru ea m-a inspirat o ruda apropiata, care mi-a spus ca degeaba am facut facultate si am lucrat in televiziune daca am ajuns sa dau fursecuri pe gratis ca un aurolac. Nu incercati sa intelegeti ce vrea sa zica cu asta; nici eu n-am inteles si cunosc persoana respectiva de cand ma stiu.
Dar iata tema: Un mare actor s-a retras din viata publica pentru un timp, perioada in care a lucrat ca ucenic la un maestru pantofar italian. Cine este actorul in cauza? Raspunsurile aici, la comentarii, pana joi 28 august, ora 23:00.
In alta ordine de idei, as dori sa le multumesc Metropotamilor pentru ca au fost minunati ca intotdeauna si au scris (din nou) despre fursecurile primite. Nu, nu i-am mituit cu fursecuri gratis, ci un membru al echipei lor redactionale a raspuns corect la tema Fursecului 10.
PS: Da, pantoful din imagine e comestibil.

luni, 25 august 2008

Fursecul 11 - Rugelach

Se spune ca in Israel orice bunica are permanent niste Rugelach pregatit pentru vizite neasteptate. Nu sunt o bunica evreica, dar imi place gastronomia evreiasca si nenumaratele ei influente la nivel mondial. La Paris exista senzationalul magazin galben, unde de peste 100 de ani se vand lucruri greu de descris in cuvinte, atat alimente de baza cat si mancare gatita dupa retete inspirate din viata evreilor din toata lumea (de apreciat faptul ca au salata de vinete facuta dupa o reteta romaneasca, lucru si mentionat de altfel atat pe site, cat si in magazin). La noi nu stiu decat de existenta unui restaurant cu specific evreiesc in Bucuresti, pe strada Eminescu, unde am fost de patru sau cinci ori si de fiecare data am plecat dezamagit. Inapoi la רוגלך al nostru: reteta este generoasa si-ti permite sa optezi pentru o mare varietate de ingrediente ca umplutura, printre care scortisoara (obligatorie), nuci sau alune (aproape obligatorii), stafide, gem, ciocolata (mai rar intalnita), mac, crema de alune sau chiar marzipan. Din clipa asta pana marti seara aveti un sondaj in sidebar, cu ajutorul caruia voi hotarati cu ce sa fie Rugelach-ul din saptamana asta. Marti noapte, dupa incheierea sondajului, o sa anunt si tema saptamanii.

luni, 18 august 2008

Fursecul 10 - Outrageous Chocolate Cookies

Marie Rudisill, cunoscuta drept "The Fruitcake Lady", este o personalitate TV legendara in America. Dar probabil n-aveti de unde sa o stiti. In plus, ea este si matusa lui Truman Capote. Pe el ar fi bine sa-l stiti, daca vreti ca Fursecul 10 sa ajunga la voi. Nu e un fursec in stilul clasic, e un hibrid intre un cookie si un brownie, e plin de ciocolata topita si bucati de ciocolata de mai multe tipuri si de diferite procente de cacao. E foarte concentrat, motiv pentru care nu o sa primiti decat putine bucati. E o nebunie cum, in mod cert, n-ati mai mancat pana acum. Si ca sa nu lungesc tensiunea: vreau sa-mi scrieti la comentarii, pana miercuri 20 august, ora 23:00, o fraza sau mai multe care sa constituie citatul preferat din oricare povestire scurta a lui Truman Capote. Cei pe care ii voi alege vor fi contactati pe mail sau pe blogurile lor. Multa bafta.

duminică, 10 august 2008

Fursecul 9 - White Chocolate, Apricot, Almond Chunk Cookies

Fursecul 9 va fi, asadar, plin de ciocolata alba Callebaut, caise uscate, zahar brun si bucati de migdale prajite. (Si, evident, extract de vanilie bio.) E din nou o reteta americana, ceea ce inseamna ca textura fiecarui cookie va fi crocanta la exterior si moale catre interior. Si pentru ca am scris ca vor continua fursecurile tematice, iata despre cine discutam saptamana asta: Daniel Craig. Avem doua variante: il stiti doar ca James Bond in "Casino Royale". In cazul asta, imi pare rau, nu va calificati pentru Fursecul 9. A doua varianta, din care voi alege pe cei care vor primi fursecuri: il stiati si inainte sa-l joace pe Bond. Sau: dupa ce ati vazut "Casino Royale" ati fost curiosi sa aflati mai multe despre Daniel Craig si ati inchiriat/cumparat/luat de pe internet si filme in care i-a fost permis sa arate ce actor bun e cu adevarat. (Sa nu fiu inteles gresit: sunt unul din cei mai mari fani de Bond-uri inca de mic, dar nici un actor talentat nu se poate dezvolta la potentialul sau deplin atunci cand joaca intr-o franciza asa cum este cea inventata de Harry Saltzman si Albert Broccoli.) Asadar, ce filme ati mai vazut cu Daniel Craig si de ce v-au placut sau, dimpotriva, nu v-au placut?
LATER EDIT: Am uitat sa precizez ca primesc comentarii, ca de obicei, pana marti 12 august, ora 22:00.

sâmbătă, 9 august 2008

Fursecurile tematice, motivatiile si abonamentele

Pentru ca nu am detaliat destul de clar schimbarile aparute odata cu Fursecul 8, iata un post separat pe tema asta. In primul rand, am hotarat ca de acum incolo sa am o tema saptamanala pentru fiecare fursec in parte. De cele mai multe ori, temele vor fi legate de fursecul respectiv (asa cum a fost cazul retetei lui William Shatner). Ce inseamna asta pentru doritorii de fursecuri? In primul rand, nu mai exista abonati in sensul de pana acum, cand abonatii au scris la inceput o motivatie care mi-a placut, si-au exprimat dorinta de a fi abonati si asta a fost tot. Pentru ca motivatiile lor m-au convins, le-am confirmat ca au devenit abonati. Sau pentru ca adaugasera widget-ul la ei pe blog. Cei care intrau pentru prima oara pe blog sau care nu scrisesera motivatii destul de convingatoare trebuiau sa se manifeste intr-un fel sau altul la fiecare editie de fursec pe care voiau sa o primeasca, urmand ca eu sa ii accept sau nu, de la caz la caz, de la saptamana la saptamana.
De acum incolo, abonatii si cei nou veniti sau nehotarati sunt toti egali. Toata lumea care isi doreste fursecul saptamanii va trebui sa intre pe comentarii si sa confirme/demonstreze ca este in tema. Credeti-ma, se simte daca cineva nu stie despre ce e vorba si incearca sa ne pacaleasca pe toti ceilalti ca ar sti. De altfel, saptamana asta toata lumea a dat dovada de un mare bun simt si nimeni n-a incercat sa dea o impresie falsa, pentru asta va si multumesc tuturor si sper ca lucrurile vor continua in nota asta placuta.

vineri, 8 august 2008

Fursecul si Antena 3

Duminica 10 august, la emisiunea "Saptamana de Stiri" prezentata de Alice Iacobescu si Vlad Petreanu pe Antena 3 (16:00 - 18:00) o sa se vorbeasca si despre Fursecul Mecanic. Emisiunea e in direct, o sa fiu unul din invitatii din studio.

Extract de vanilie bio

Am primit in seara asta de la Cristi, unul din sustinatorii blogului, ceea ce mi-am dorit de mult timp dar n-am avut niciodata: Extract natural de vanilie, complet bio. In post-ul despre vanilie am dezbatut deja problema, asa ca acum ma rezum doar la a-i multumi lui Cristi ca a adus sticluta tocmai din America si la a va avertiza pe toti ca, incepand cu Fursecul 9, toate retetele care vor contine vanilie vor avea un gust si mai bun decat pana acum. Stiu, e greu de crezut, dar asa va fi. Dupa ce l-am primit, m-am grabit sa pozez lichidul magic imediat cum m-am urcat in masina:

luni, 4 august 2008

Fursecul 8 - William Shatner's Cappuccino Muffins

Stiati cine e William Shatner? Atunci sunteti un pas mai aproape de a putea primi Fursecul de saptamana asta. Reteta nu-mi apartine, ea este a lui Shatner si nu o sa accept decat motivatii de la cei care stiau deja cine este domnul in cauza. N-are rost sa mergeti repede pe Google si sa-l cautati, fiindca Fursecul 8 este pentru cei care nu afla abia acum despre Shatner (si asta o sa fie usor de detectat, credeti-ma). Putina lume stie ca el este cunoscut si drept autorul unei retete de muffins. Muffin-ul in cauza are in nume si componenta "cappuccino" pentru ca reteta contine mult lapte, cafea si un pic de scortisoara, printre ingredientele mai importante. Eu am adaugat bucati de nougat sau de ciocolata cu lapte, dupa norocul fiecaruia dintre voi (loturile cu ciocolata si cele cu nougat nu vor fi marcate in nici un fel, o sa fie o surpriza). Si, ca sa nu zica nimeni ca e prea dificil sa obtii Fursecul 8, sunt generos si accept si motivatii din partea celor care - poate - nu stiu cine este Shatner, dar stiu cine e domnul de pe widget-ul nou din sidebar. La fel ca si mai sus, atentie: nu voi putea fi pacalit usor. Multa bafta si astept motivatiile aici la comentarii pana maine (marti) la ora 23:00.

sâmbătă, 2 august 2008

Fursecul si RFI

RFI, adica Radio France International (a nu se confunda cu RRI, postul de radio la care am fost invitat la inceputul saptamanii). Andreea este reporter la RFI Romania (Bucuresti 93,5 FM, Iasi 97,9 FM, Craiova 94 FM, Cluj 91,7 FM) si m-a insotit la livrarile pentru Fursecul 5, dupa care a pregatit un material de 6 minute, care o sa fie difuzat in zilele urmatoare pe post. Pentru cei care nu au rabdare, iata link-ul catre download-ul direct: http://s4.transfer.ro/storage/6b04232056.zip

LATER EDIT: Iata si link-ul catre emisiunea de la RRI, de pe 28 iulie (atentie, fisierul are 54 MB): http://s3.transfer.ro/storage/2828aa524c.zip